A minták és lehetőségek tánca

A család működése és a kommunikáció­ban rejlő lehetőségek

A családi élet, a szeretet, az együttműködés és néha a konfliktusok szálaiból szőtt gyönyörű faliszőnyeg, a család tagjainak személyiségéből fakadó hatások – ellenhatások valamint a közös tapasztalatok összetett játéka.

A család működését alapvetően az általunk hozott minták alakítják - a kommunikáció módja, a felvett szerepek, -viselkedés és az elvárások. Ezek, a gyakran mélyen gyökerező minták befolyásolják a család általános dinamikáját; bár erőteljesek lehetnek, nincsenek kőbe vésve. Képesek vagyunk átformálni azokat, újraírni családi működéseink mikéntjeit. A változás egyik leghatásosabb eszköze a tanulás. Nem úgy, mint az iskolában régen, hanem gyakorlati tapasztalatokon keresztül, a saját, pillanatról pillanatra meghozott tudatos döntéseink mentén:

Mire figyeljek? Mit vegyek észre? Hogyan reagáljak szavakkal és/vagy tettekkel?

Ha elkezdjük a tanulást, hozzálátunk a saját életünk megváltoztatásához, több megértést, empátiát és együttműködést tudunk megélni a családon belül. A családi dinamika megváltoztatásának útjára lépni ijesztőnek tűnhet; mert a régi beidegződések nem engedik, hogy meglássuk az új lehetőségeket, sokszor gondoljuk úgy, hogy az ismerős rossz jobb, mint a bizonytalan ismeretlen.

A tanulás folyománya­ként egyre inkább eldönthetjük, hogy mit teszünk, mit mondunk; egyre jobban érezzük, hogy visszakerült az irányítás a saját kezünkbe:

Kéretlen tanácsok és visszakézből odavágott minősítések helyett, aktív figyelemmel fordulunk a gyerekek, az idősödő szülők felé, mondanivalójukat valódi, félbeszakítás nélküli meghallgatással követjük. A saját akaratom mindenáron való érvényesítése helyett együttérzéssel fordulunk a szeretteink felé: bele tudunk helyezkedni a másik helyébe, megérthetjük az érzéseit és perspektíváit.

Utasító, ellentmondást nem tűrő hangnem helyett, használhatunk asszertív kommuniká­ciós technikát: a szükségleteinket és érzéseinket felvállalva, közvetlen és tiszteletteljes formában fejezhetjük ki azt, hogy mit szeretnénk. Büntetés helyett, választhatjuk a hatékony konfliktuskezelést: a nézeteltéréseket konstruk­tívan kezelhetjük, hibáztatás helyett olyan megoldásokon gondolkodhatunk együtt, ami mindenkinek megfelel.

Ezek az apró döntések vezetnek el a harmonikusabb családi környezet­hez, amiben meg­születhetnek azok az értékek és erőforrások, amelyekre – talán gyermekkorunk óta – vágyunk: Erősebb kötelékek: biztonságos érzelmi kapcsolatok a családtagok között. Rugalmas problémamegol­dás: együttműködő megközelítések a kihívá­sokra. Javuló mentális egészség: Csökken a stressz és a szorongás, jó hazajönni. Fokozott ellenálló képesség: minden családtag támaszkodhat erre támogató és erős közösségre.

Hogyan lehet ezt mind megvalósítani? Egy lehetséges megoldás a sok közül, hogy jelentkezel a Normális Család 1.0 tréningre, ami 2025. január 27-én hétfőn 17:00-kor indul a HÍD Családsegítő Központ szervezésében, a Generációk Házában; hat héten keresztül, alkalmanként két órás időtartamban fejleszthetjük magunkat az alábbi témakörök­ben: Önreflexió: megismerkedünk saját kommunikációs stílusainkkal és mintáinkkal. Tudatos magatartás: gyakoroljuk, hogyan irányíthatjuk a figyelmünket, hogyan iktathatunk be döntési lehetőségeket az önkéntelen reakcióink elé. Támogató erőforrások feltárása: hogyan találd meg azokat a tevékenységeket, amelyek lendülettel és életerővel töltik meg mindennapjaidat.

Jelentkezéshez kattints vagy használd a QR kódot:                                                 

 

E-mail cím:  Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

A változáshoz idő és erőfeszítés kell. Legyünk türelmesek önmagunkkal és családtagjainkkal, ünnepeljük a kis eredményeket, és ha kell, kérjünk támogatást. A tudatos kommunikációba való befektetéssel a szeretet, a megértés általi támogató közeggé alakíthatjuk a családunkat.

Tréner: Biczók Csermely Zsófia